o. Mitch Pacwa SJ

Ojciec Mitchell Pacwa SJ (ur. 27 lipca 1949 r.) jest amerykańskim jezuitą, polskiego pochodzenia.  

Jest prezesem i założycielem Ignatius Productions, a obecnie jest starszym współpracownikiem St. Paul Center for Biblical Theology. 

Ojciec Pacwa ukończył szkołę średnią w Archbishop Quigley Preparatory Seminary w 1967 roku z zamiarem zostania księdzem w archidiecezji Chicago. Zdecydował, że chce zostać jezuitą w szkole średniej i został przyjęty po pierwszym roku na Loyola University Chicago. Uzyskał tytuł licencjata z filozofii i teologii na University of Detroit Mercy i został wyświęcony na kapłana Towarzystwa Jezusowego w 1976 roku. Później ukończył studia magisterskie i licencjackie z teologii sakralnej w Jezuickiej Szkole Teologicznej w Berkeley w Kalifornii, a następnie uzyskał tytuł doktora filozofii w dziedzinie Starego Testamentu na Uniwersytecie Vanderbilt. 

Jest znakomitym lingwistą, mówiącym kilkoma starożytnymi językami, w tym łaciną, greką koine, hebrajskim, aramejskim i ugaryckim, a także współczesnymi językami angielskim, niemieckim, hiszpańskim, polskim, współczesnym hebrajskim, arabskim, francuskim i włoskim.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *